Z przyjemnością informujemy, iż doroczna konferencja naukowa międzynarodowego stowarzyszenia naukowego Association for Adaptation Studies odbędzie się w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, w dniach 5-7 czerwca 2024. Oficjalna strona konferencji naukowej znajduje się pod adresem: https://aas2024.usz.edu.pl/

Konferencji towarzyszą również warsztaty młodych naukowców, które będą miały miejsce 4 czerwca 2024. Wydarzenie organizuje zespół badawczy Morphing Culture(s): Zespół do Badań Literatury i Kultury Popularnej w naszym Instytucie, przy nieocenionym wsparciu Dyrekcji Instytutu oraz Prorektora ds. Nauki Uniwersytetu Szczecińskiego. Naszym partnerem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, reprezentowana przed dr Annę Gutowską, członkinię komitetu organizacyjnego.

Tematem konferencji jest czas i miejsce w adaptacji, a językiem konferencji jest j. angielski. Do organizatorów napłynęło niemal 100 zgłoszeń z całego świata, w tym z USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Brazylii, Chin, Japonii, Indii, Turcji, Irlandii, Czech, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch i Polski. Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Jerome de Groot (University of Manchester, Wielka Brytania), światowej sławy ekspert w zakresie wykorzystania historii w kulturze popularnej, autor takich monografii, jak Consuming History (Routledge, 2008, wyd. 3 planowane na 2026 rok), Remaking History (Routledge, 2016) oraz The Historical Novel (Routledge, 2008, wyd. 2 planowane na 2025 rok). Oprócz wykładów i referatów naukowych, organizatorzy planują również panele dyskusyjne i spotkania z ekspertami związanymi z polską kinematografią.