W środę, 20 marca szczecińscy naukowcy, poeci i studenci rozmawiali o sztucznej inteligencji i poezji. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Poezji.

W pierwszej części dr Joanna Krenz z UAM mówiła o sztucznej inteligencji w krajobrazie chińskiej kultury poetyckiej. Następnie dr inż. Joanna Kołodziejczyk (ZUT) przedstawiła różnorodne narzędzia AI, które mogą być wykorzystywane w twórczości artystycznej. Prof. Piotr Michałowski zamknął pierwszą część obrad krytycznymi uwagami na temat postrzegania sztucznej inteligencji jako poety. W kolejnych częściach wystąpienia przedstawili: Leszek Dembek i Małgorzata Hrycaj ze szczecińskiego oddziału ZLP oraz studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz filologii polskiej z Koła Naukowego Horyzonty Krytyki – Maksymilian Barski, Gabriela Raczkowska i Gabriela Szejba.

Tekst: Roksana Papużyńska, II r. DiKS

Zdjęcia: Edyta Longosz, II r. DiKS