W sobotę, 11 lutego 2023 r., w siedzibie naszego instytutu przy alei Piastów 40B do polonistycznych zmagań w ramach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego przystąpiło 35 uczestników zakwalifikowanych do zawodów okręgowych (w całej Polsce do II etapu dostało się około tysiąca uczniów).
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych – organizowana przez Komitet Główny OLiJP, afiliowany przy Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie – ma już ponad półwieczną tradycję i odbywa się nieprzerwanie od 1970 roku. Kierowana jest ona do osób, które są zainteresowane zgłębianiem zagadnień historii i teorii literatury, językoznawstwa i wiedzy o teatrze. Celem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego jest wspieranie szczególnie uzdolnionych uczniów, wykazujących zainteresowania powyższą problematyką oraz ich opiekunów – nauczycieli języka polskiego pracujących w szkołach ponadpodstawowych. Od 1989 roku zmagania polonistyczne przeprowadzane są także poza granicami Polski, odbywają się na Litwie, Białorusi, Łotwie, w Czechach, Ukrainie, a także na Słowacji i na Węgrzech.
Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego czuwał przewodniczący Komitetu Okręgowego, dr hab. Piotr Krupiński, prof. US (dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów), sekretarz – mgr Anna Tomczyk (polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Szczecinie, doktorantka US) oraz literaturoznawcy i językoznawczynie z Uniwersytetu Szczecińskiego: dr hab. Jolanta Ignatowicz-Skowrońska, prof. US, dr Beata Afeltowicz, dr Sławomir Iwasiów oraz dr Barbara Popiel (Collegium Balticum). Dodajmy, że w skład Komitetu Okręgowego wchodzą również inni poloniści i polonistki z US: prof. dr hab. Dariusz Śnieżko, dr hab. Dorota Kozaryn, prof. US, dr hab. Maciej Duda, prof. US, dr hab. Tatiana Czerska, prof. US, dr hab. Ewa Tierling-Śledź. Jako członkowie Jury od lat recenzują prace i biorą udział w ustnej części zawodów.
Szczególne podziękowania organizatorzy olimpiady kierują do piekarni „Bagietka”, która zapewniła nieodpłatny poczęstunek dla uczestników pisemnej części zawodów.