Zespół do badań tożsamości kulturowych w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego ma przyjemność zaprosić 22 marca (środa), o godzinie 17.00
na wykład gościnny dr Agnieszki Mrozik (Instytut Badań Literackich PAN) zatytułowany: „Niespodziewanie transgresyjny podmiot dwudziestowiecznej historii”. Jak pisać o komunistkach dzisiaj?
oraz na dyskusję poświęconą najnowszej książce dr Agnieszki Mrozik „Architektki PRL-u. Komunistki, literatura i emancypacja kobiet w powojennej Polsce” (Wydawnictwo IBL, Warszawa 2022), którą poprowadzą dr Aleksandra Grzemska i prof. Inga Iwasiów.
Wykład gościnny i dyskusja odbędą się w Instytucie Literatury i Nowych Mediów US, al. Piastów 40b, bud. 4, sala Rady Wydziału
Książka „Architektki PRL-u. Komunistki, literatura i emancypacja kobiet w powojennej Polsce” poświęcona jest polskim lewicowym intelektualistkom, polityczkom i działaczkom, które po drugiej wojnie światowej współtworzyły projekt socjalistycznej modernizacji kraju i emancypacji kobiet. Jednocześnie dotyczy ona nieobecności komunistek – lub ich specyficznej obecności – w historii kobiet i ruchu kobiecego w Polsce. „Architektki PRL-u” to książka zarazem historyczna – wzbogacająca wiedzę o rzeczywistości PRL i jej współtwórczyniach, jak i teoretyczna – badająca dyskursy historyczne – i w pewnym sensie interwencyjna, proponująca ich zmianę.
dr Agnieszka Mrozik – adiunktka w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie jest związana z Ośrodkiem Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem oraz Zespołem „Archiwum Kobiet”. Autorka książki Akuszerki transformacji. Kobiety, literatura i władza w Polsce po 1989 roku (2012). Współredagowała m.in. Reassessing Communism: Concepts, Culture, and Society in Poland, 1944–1989 (2021); Gender, Generations, and Communism in Central and Eastern Europe and Beyond (2020); …czterdzieści i cztery. Figury literackie. Nowy kanon (2016); Encyklopedia gender (2014). Publikowała m.in. w „Tekstach Drugich”, „Praktyce Teoretycznej”, „Aspasii”, „European Journal of Life Writing”. Stypendystka Imre Kertész Kolleg w Jenie (2017), IAS CEU w Budapeszcie (2018/19) oraz Programu DAAD na Uniwersytecie w Hamburgu (2019). Badaczka dyskursów emancypacyjnych, pamięci transformacji, auto/biografii i literatury kobiet w Polsce oraz w Europie Środkowo‑Wschodniej.