Rozpoczęła się ogólnopolska konferencja naukowa z okazji 150. rocznicy urodzin Tadeusza Żeleńskiego-Boya. Wydarzenie organizują prof. dr hab. Agata Zawiszewska-Semeniuk – Instytut Literatury i Nowych Mediów US oraz dr hab. Sylwia Panek – Instytut Filologii Polskiej UAM.

Konferencję otworzyli dyrektorzy obu instytutów: prof. dr hab. Elżbieta Winiecka oraz dr hab. Piotr Krupiński, prof. US.

Swoje referaty zaprezentuje trzydzieścioro badaczy, m.in. z Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Badań Literackich PAN, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu w Białymstoku.

Instytut Literatury i Nowych Mediów US podczas konferencji reprezentują (w kolejności przedstawiania referatów):

prof. dr hab. Marta Skwara, Boy tłumacz;

dr hab. Michał Bajer, Przekład dzieł wszystkich i fantazmat pełni: tłumacz jako „primadonna assoluta”;

prof. dr hab. Piotr Michałowski, Interpretacja jednego „Słówka”;

lic. Joanna Miętki, Odsiecz Wiednia „albo żarty”. Kilka uwag o sowim zwierciadle Tadeusza Boya-Żeleńskiego;

prof. dr hab. Agata Zawiszewska-Semeniuk, Boy w Polskiej Akademii Literatury;

mgr Katarzyna Rogoźnicka, Obraz Boyaw „Kobiecie Współczesnej” (1927–1934).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Rektor US prof. dr hab. Waldemar Tarczyński oraz Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

Konferencja odbywa się na platformie MS Teams. Planowane jest wydanie tomu zawierającego referaty prezentowane podczas obrad.