Austriackie Forum Kultury
oraz
Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego

serdecznie zapraszają
na spotkanie autorskie z austriacką pisarką

Kathariną Winkler

15 czerwca 2022 (środa), godz. 12:00
Biblioteka Międzywydziałowa 
al. Piastów 40b, budynek 3, sala konferencyjna 

Spotkanie w języku niemieckim
Wstęp wolny

Prowadzenie: prof. Dorota Sośnicka

Katharina Winkler, urodzona w 1979 roku w Wiedniu, studiowała germanistykę i teatrologię. W roku 2016 ukazała się jej debiutancka, wielokrotnie nagradzana powieść „Blauschmuck” („Niebieskie klejnoty”). Książkę przetłumaczono na wiele języków i uhonorowano między innymi baskijską nagrodą literacką Premio Euskadi de Plata za najlepszą powieść niemieckojęzyczną oraz – w 2017 roku – francuską Prix du premier roman étranger za najlepszy literacki debiut obcojęzyczny. W 2016 roku powieść otrzymała również nominację do Austriackiej Nagrody Literackiej w kategorii debiutów. „(Au)revoir Edith Piaf!” to debiut teatralny Kathariny Winkler. Autorka mieszka w Berlinie.

Fabuła powieści „Blauschmuck” (wydawnictwo Suhrkamp 2016) Kathariny Winkler w całości opiera się na autentycznych zdarzeniach. Ukazuje otchłanie uzależnienia i brutalnej dominacji i opowiada o życiu kobiety, w którym miłość i przemoc są nie tylko nierozłączne, ale zgoła nie do rozróżnienia.

Filiz dorasta w kurdyjskiej wiosce na terenie Turcji. Ma dwanaście lat, gdy zakochuje się w kilka lat starszym od niej Yunusie. Razem marzą o wspólnym życiu na Zachodzie. W wieku piętnastu lat, wbrew woli swego ojca, dziewczyna bierze z Yunusem ślub. Okazuje się jednak, że z chwilą zamążpójścia pryskają wszystkie marzenia o autonomii i wolności: nosi już nie jeansy, lecz burkę. Razem z trojgiem dzieci, urodzonych w tym małżeństwie, skazana jest na fizyczną i psychiczną brutalność męża i teściowej. Również emigracja rodziny na zachód niczego nie zmienia – przynajmniej z początku, bo po którejś kolejnej eskalacji przemocy Filiz wreszcie udaje się rzecz, zdawałoby się, niemożliwa: wyzwolenie z fizycznego i psychicznego uzależnienia.