Miło nam poinformować, iż studentka II roku studiów magisterskich na kierunkach filologia angielska i filologia romańska, lic. Anna Ronewicz, została przyjęta do tegorocznej edycji programu mentorskiego TopMinds 2024. Spośród 122 zgłoszeń z całej Polski, komisja kwalifikacyjna wybrała 20 uczestników, którzy wezmą udział w serii szkoleń i warsztatów oraz indywidualnych konsultacji z osobami mentorskimi. Serdecznie gratulujemy! Poniżej prezentujemy krótką rozmowę z Anną Ronewicz.

 

ILiNM: Czym jest program mentorski TopMinds?

Anna Ronewicz: Inicjatorami TopMinds są Stowarzyszenie Top 500 Innovators oraz Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta. Program powstał, aby wspierać młodych naukowców w planowaniu rozwoju naukowego. Uczestniczą w nim doktoranci i studenci studiów magisterskich.

 

ILiNM: Pani jest studentką Uniwersytetu Szczecińskiego.

AR: Tak, jestem studentką drugiego roku równolegle dwóch kierunków magisterskich na naszej uczelni – filologii angielskiej i filologii romańskiej.

 

ILiNM: Kto będzie Pani mentorem?

AR: Funkcje tę będzie pełnił dr hab. Tomasz Płudowski, amerykanista z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, stypendysta Fulbright Poland na Stanford University oraz Fundacji Kościuszkowskiej na New York University. Dr hab. Płudowski jest absolutnym specjalistą w dziedzinie amerykanistyki, oprócz pracy naukowej wielokrotnie wypowiadał się w mediach, komentując politykę Stanów Zjednoczonych.

 

ILiNM: Jaka będzie rola mentora?

AR: Uniwersytet Szczeciński, a szczególnie Instytut Literatury i Nowych Mediów jest bardzo silnym ośrodkiem w dziedzinie, w której chcę prowadzić badania naukowe. Stąd też, jak doszliśmy do wniosku z samym mentorem, pomoc merytoryczna jest zbędna, ponieważ tę rolę wspaniale wypełniają nauczycielki i nauczyciele akademiccy naszej uczelni. Rolą mentora jest więc pomoc w nauce rzemiosła naukowego – pisania artykułów i publikowania w wysoko punktowanych czasopismach naukowych, przygotowywania propozycji na konferencje zagraniczne, pisania grantów. Naszym celem jest nakierowanie pracy i przyszłej kariery akademickiej na tory międzynarodowe.

 

ILiNM: Jakie ma Pani plany po obronie pracy magisterskiej?

AR: Po zakończonych studiach planuję wziąć udział w rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Doktorat chciałabym przygotować w dyscyplinie literaturoznawstwa, w zagadnieniach, które są mi naukowo najbliższe również obecnie, czyli w problematyce horroru i queer.